Tańszy prąd? Dołącz do pierwszej w Polsce grupowej licytacji!

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Pierwsza taka kampania społeczna w Polsce – grupowa zmiana sprzedawcy energii elektrycznej.

ARCUS_licznik_inteligentnyNa pewno wielu konsumentów słyszało już, a nawet osobiście zetknęło się z niegodziwymi, a czasem wręcz przestępczymi metodami działania niektórych akwizytorów oferujących zawarcie w domu umowy dotyczącej sprzedaży prądu. “Pomysłowość” przedstawicieli różnych firm, którzy pukają do drzwi konsumentów, jest naprawdę duża. Czasem przedstawiają się jako pracownicy firmy, z którą mamy aktualnie podpisaną umowę, i twierdzą, że tylko “sprawdzają” instalację, i proszą o podpisanie protokołu. W rzeczywistości protokół okazuje się umową z kolejnym przedsiębiorcą. Rezygnacja z niej wiąże się z koniecznością zapłaty dużej kary umownej. Czasem akwizytorzy straszą, że niepodpisanie nowej umowy będzie już niedługo skutkowało wyższymi rachunkami. Zdarzały się niestety także fałszerstwa podpisów pod dokumentami umowy. Klient podawał swoje dane, ale rozmyślał się w ostatniej chwili przed podpisaniem dokumentu. Później okazywało się, że ktoś zrobił to za niego, popełniając przestępstwo.

A przecież prąd to też towar i mamy prawo kupować go od wybranego przez nas sprzedawcy energii, po korzystnej dla nas cenie oraz na uczciwych warunkach. Dlatego warto negocjować ceny i stawiać warunki co do “zawartości” umów, które podpisujemy. W pojedynkę to praktycznie niemożliwe. A w dużej grupie? Tak!

Dlatego Federacja Konsumentów, jako organizacja pozarządowa, organizuje pierwszą w Polsce społeczną grupową zmianę sprzedawcy energii. Federacja zbiera jak największą grupę osób, o których sprzedawcy energii elektrycznej będą rywalizować ceną. Organizatorzy akcji zadbają, aby warunki umowy sprzedaży energii były proste, przejrzyste i uczciwe. Wymogiem jest, aby umowa dotyczyła wyłącznie sprzedaży energii, nie zawierała stałych opłat i żadnych kar umownych.

Jeśli zbierze się razem odpowiednio dużo osób, sprzedawcy chętniej zaproponują niższe ceny i uczciwe warunki.

“Jak to robimy? Każdy może przystąpić do grupy – zarejestrować się na stronie www.energiarazem.org lub telefonicznie: (022) 211 80 55. Rejestracja nie zobowiązuje do zawarcia umowy i nic nie kosztuje, a trwa 2 minuty. Pod koniec marca sprzedawcy, których umowy sprawdzimy i zaakceptujemy, wezmą udział w aukcji, w której będą licytować w dół – wygra najtańsza oferta” wyjaśnia Federacja Konsumentów.

W kwietniu każda zarejestrowana osoba otrzyma indywidualną kalkulację możliwych oszczędności w swoim gospodarstwie domowym. Znając możliwe oszczędności, w maju każdy będzie mógł zdecydować, czy zmieni sprzedawcę na tańszego.

 

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail