Rozpoczął się Światowy Tydzień Inkluzji. Ambasadorzy Olimpiad Specjalnych apelują: dostrzeżmy osoby z niepełnosprawnością intelektualną wokół nas! 20 lipca PGE Narodowy rozświetli się dla Olimpiad Specjalnych

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Od 15 do 21 lipca trwa Światowy Tydzień Inkluzji Olimpiad Specjalnych! W ten sposób ruch Special Olympics na całym świecie chce zwrócić uwagę na ogromne korzyści z aktywnego funkcjonowania w społeczeństwie osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Czym jest inkluzja? „To przekonanie, że osób z niepełnosprawnością intelektualną nie trzeba się bać, że można z nimi pograć w piłkę nożną lub siatkówkę. Jeżeli tylko ich dostrzeżemy i pozwolimy funkcjonować wśród nas, osoby z niepełnosprawnością intelektualną będą ważną częścią naszego społeczeństwa: znakomitymi sąsiadami, kumplami czy pracownikami” podkreśla Zygmunt Chajzer, popularny dziennikarz i Ambasador Olimpiad Specjalnych Polska.

Olimpiady Specjalne Polska przez cały lipiec promują inkluzję w mediach społecznościowych. Do akcji włączyło się wielu Ambasadorów Olimpiad Specjalnych, m.in. Kuba Wesołowski, Zygmunt Chajzer, Ewelina Lisowska, czy Michał Olszański. Wspólnie z nimi o korzyściach z inkluzji i ogromnym, niewykorzystanym potencjale osób z niepełnosprawnością intelektualną opowiadają też trenerzy, zawodnicy i wolontariusze Olimpiad Specjalnych. Na Facebooku, Instagramie i Twitterze Olimpiad Specjalnych pojawiły się filmiki, zachęcające do wspierania inkluzji i podpisania deklaracji poparcia dla ruchu Special Olympics, dostępnej na stronie http://OlimpiadySpecjalne.pl/inkluzja . Celem Special Olympics jest zdobycie dla deklaracji poparcia 100 milionów ludzi na całym świecie.

„Chcemy spopularyzować inkluzję w naszym społeczeństwie. Pokazujemy, że inkluzja to coś więcej niż tolerancja i coś innego niż integracja. W inkluzji chodzi o zrozumienie, że każdy członek społeczeństwa wnosi do niego dodatkową wartość, swoje talenty, zainteresowania i umiejętności  i wszyscy możemy odnosić z nich korzyść. Jesteśmy różni, ale ta różnorodność buduje naszą siłę jako społeczeństwa. To właśnie dlatego jednym z haseł lipcowej akcji Olimpiad Specjalnych jest #RAZEMjestLepiej powiedziała Joanna Styczeń-Lasocka, Dyrektor Generalny Olimpiad Specjalnych Polska.

Kulminacyjny moment Tygodnia Inkluzji nastąpi w najbliższą sobotę, 20 lipca. Tego dnia setki najważniejszych, najbardziej rozpoznawalnych budynków i obiektów na całym świecie po raz kolejny rozświetlą się na czerwono dla Olimpiad Specjalnych. Akcja pod nazwą „Light Up for Inclusion” („Rozświetlenie dla inkluzji”) pokazuje, że osoby z niepełnosprawnością intelektualną są integralną i wartościową częścią naszego społeczeństwa. Z sukcesami uprawiają sport, są cenionymi pracownikami i oddanymi przyjaciółmi. Swoją różnorodnością i optymizmem wzbogacają zarówno swoje społeczności lokalne, jak i całe społeczeństwo. W Polsce do akcji przyłączył się PGE Narodowy.

Na fasadzie PGE Narodowego 20 lipca po zmroku pojawi się napis „Olimpiady Specjalne”, a zobaczą go nie tylko mieszkańcy Warszawy ale i setki turystów odwiedzających stolicę.

„Cieszymy się, że PGE Narodowy może włączyć się do akcji promującej inkluzję osób z niepełnosprawnością intelektualną. To ważne, byśmy jako społeczeństwo dostrzegli, że możemy być dumni z zawodników Olimpiad Specjalnych, którzy są wokół nas. Jesteśmy pod wrażeniem nie tylko  medali, które regularnie przywożą ze Światowych Igrzysk nasi reprezentanci Olimpiad Specjalnych. Podziwiamy także ich determinację, w przełamywaniu własnych barier i ograniczeń w życiu codziennym, nieustępliwe dążenie, by być coraz lepszym i nie ulegać przeciwnościom. Dlatego 20 lipca wieczorem w samym sercu sportowej Warszawy zobaczymy symbol, zachęcający do wspierania Olimpiad Specjalnych” powiedziała Alicja Omięcka Prezes Zarządu Spółki PL.2012+ zarządzającej PGE Narodowym.

„Hasło inkluzji jest zaproszeniem dla całego społeczeństwa – przyjdźcie i poznajcie osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Zobaczcie, jak wspaniale realizują się w sporcie, ale także jak wcielają w życie codzienne olimpijskie ideały. Zawodnicy Olimpiad Specjalnych wspaniale motywują, pokazują jak można żyć, nie dając się przeszkodom, stawianym na ich drodze. Wszyscy możemy czerpać z nich inspirację, wystarczy tylko ich poznać i zrozumieć. Właśnie do tego zachęcamy wszystkich naszym hasłem #GrajmyRazem” – podkreśliła Joanna Styczeń-Lasocka, Dyrektor Generalny Olimpiad Specjalnych Polska.

Data rozświetlenia nie jest przypadkowa – 20 lipca jest na całym świecie dniem poświęconym założycielce ruchu Special Olympics, siostrze prezydenta Johna Kennedy’ego, Eunice Kennedy Shriver. To właśnie tego dnia w 1968 roku w Chicago rozpoczęły się pierwsze w historii Igrzyska Olimpiad Specjalnych.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail