23 października w Hali ?Azoty? w Kędzierzynie Koźlu odbyła się uroczysta prezentacja składu ZAKSY na najbliższy sezon ligowy. W ramach imprezy siatkarze rozegrali charytatywny mecz gwiazd na rzecz Olimpiad Specjalnych Polska.
Kibice zgromadzeni w Hali ?Azoty? mieli wyjątkową okazję obejrzenia konfrontacji trenerów Ferdinanda de Giorgi oraz Waldemara Wspaniałego, którzy stanęli po przeciwnych stronach siatki. W składzie drużyn prowadzonych przez obydwu szkoleniowców nie zabrakło obecnych, a także byłych zawodników ZAKSY oraz legendarnego Mostostalu.
Podczas wydarzenia zobaczyliśmy znakomitych siatkarzy: Benjamina Toniuttiego, oraz powracających z Mistrzostw Europy Kevina Tillie, Rafała Buszka, Dawida Konarskiego, Sama Deroo oraz libero reprezentacji Polski Pawła Zatorskiego.
Razem z zawodnikami na parkiecie pojawili się siatkarze Olimpiad Specjalnych Polska. Sportowcy z niepełnosprawnością intelektualną po raz kolejny udowodnili, że w niczym nie ustępują pełnosprawnym siatkarzom, a swoją determinacją i wolą zwycięstwa mogą dawać przykład nam wszystkim.
?Siatkówka to chyba najtrudniejszy sport zespołowy. Stanowi wyzwanie nawet dla ludzi bez niepełnosprawności intelektualnej, dlatego jestem pod wrażeniem gry i zaangażowania zawodników Olimpiad Specjalnych, którzy dobrze radzą sobie w tej dyscyplinie. Widzę w nich ogromny zapał do gry, który przydałby się niejednemu zawodowemu siatkarzowi. Zawodnicy Olimpiad Specjalnych i ich partnerzy pokazują, jak łamać bariery? powiedział Sebastian Świderski, prezes zarządu ZAKSY oraz ambasador Olimpiad Specjalnych Polska.
Sukcesy polskich siatkarzy w ostatnich latach przyczyniły się do wzrostu popularności tej dyscypliny także w Olimpiadach Specjalnych. Co ciekawe, siatkówka w Olimpiadach Specjalnych Polska jest rozgrywana w formule tzw. sportów zunifikowanych. Polega ona na połączeniu w jednej drużynie zawodników niepełnosprawnych intelektualnie oraz pełnosprawnych (tzw. partnerów). Pełnosprawni partnerzy to osoby, które zdecydowały się przyjść do klubu Olimpiad Specjalnych w swojej okolicy i na równi z innymi zawodnikami trenować i rywalizować w turniejach. Dla wielu z nich to forma relaksu i sposób na poprawę własnej kondycji fizycznej. Jednak ich obecność i zaangażowanie ma ogromne znaczenie dla społecznej integracji i akceptacji osób niepełnosprawnych intelektualnie.
?Dzięki sportom zunifikowanym zarówno pełno- i niepełnosprawni zawodnicy uczą się wzajemnie współpracować i lepiej rozumieć, także poza boiskiem czy parkietem. Ma to ogromny wymiar terapeutyczny i integracyjny dla osób niepełnosprawnych intelektualnie. Dla nich możliwość pokazania i trenowania własnych umiejętności w środowisku osób pełnosprawnych, świadomość przynależności i tworzenia z nimi jednej drużyny ma ogromne znaczenie. Dlatego serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do ponad 500 Klubów Sportowych Olimpiad Specjalnych na terenie całego kraju – mamy wolne miejsca w drużynach siatkarskich, piłkarskich i koszykarskich? podkreśliła Joanna Styczeń-Lasocka, dyrektor generalny Olimpiad Specjalnych Polska.
Jak w praktyce wyglądają zawody Olimpiad Specjalnych kibice w województwie opolskim będą mogli przekonać się już za nieco ponad miesiąc. Od 4 do 6 grudnia w Głuchołazach odbędzie się Makroregionalny Turniej Piłki Siatkowej Zunifikowanej Olimpiad Specjalnych. Weźmie w nim udział ponad 120 zawodników z całego kraju, którzy będą rywalizować pod okiem 20 trenerów. Turniej rozpocznie się w piątek 4 grudnia wyjątkowym meczem gwiazd siatkówki, w którym udział już zapowiedzieli m.in. Paweł Papke i Sebastian Świderski!
Partnerem Olimpiad Specjalnych jest Europejskie Centrum Odszkodowań S.A. (EuCO), lider rynku odszkodowań w Europie Środkowo-Wschodniej.
Podczas meczu w Kędzierzynie-Koźlu EuCO reprezentowała znakomita siatkarka Agata Pura ? Mistrzyni Polski i Zdobywczyni Pucharu Polski.