Okres świąteczny to tradycyjny czas, kiedy w gronie przyjaciół i rodziny wznosimy toasty za pomyślność i szczęśliwą przyszłość. Warto więc zadbać o to, aby taki toast się spełnił: zagwarantujmy sobie lub naszym gościom bezpieczny powrót do domu ze świątecznego spotkania i nie pozwólmy najbliższym prowadzić samochodu po alkoholu. Tu z pomocą przychodzi akcja Diageo oraz Uber, organizowana w ramach kampanii ?Alkohol to odpowiedzialność. Pij rozważnie.?, podczas której zostanie rozdysponowanych 40 tysięcy kuponów na bezpieczny powrót do domu.
Kupony będą dostępne w wybranych specjalistycznych sklepach z alkoholem. Jeśli więc planujemy w ramach świątecznych sprawunków także zakup alkoholu, warto sprawdzić w miejscu sprzedaży czy otrzymamy również voucher o wartości 30 zł na bezpieczny powrót do domu ze świątecznych spotkań.
?Nie pij, jeśli prowadzisz ? jest jednym z 4 głównych przesłań, prowadzonej przez nas kampanii, promujących odpowiedzialne podejście do alkoholu. W jej ramach, do tej pory, zbieraliśmy 76 tys. podpisów pod deklaracją ?Prowadzę. Nie piję?. W tym roku poza powrotem tradycyjną taksówką lub komunikacją miejską postanowiliśmy umożliwić naszym klientom darmowy powrót z pomocą aplikacji Uber w 5 miastach Polski: w Krakowie, Poznaniu, Trójmieście, Warszawie i Wrocławiu ? mówi Aneta Jóźwicka rzecznik kampanii Diageo ?Alkohol to odpowiedzialność. Pij rozważnie.?.
?Bezpieczeństwo jest jednym z głównych priorytetów Ubera. Chcemy ułatwić kierowcom podjęcie właściwej decyzji i zostawienie samochodu w sytuacji, w której spożywali nawet najmniejszą ilość alkoholu. Dzięki akcji będą mogli bezpłatnie wrócić do domu, za pomocą jednego kliknięcia w aplikację, w wygodny i bezpieczny sposób, we wszystkich miastach polskich, w których Uber jest dostępny? ? mówi Ilona Grzywińska, rzecznik prasowy Uber Polska.
Zasady odpowiedzialnej konsumpcji alkoholu warto przypomnieć w okresie przedświątecznym, kiedy przygotowujemy się do spotkań z najbliższymi i zależy nam, żeby upłynęły one w jak najmilszy sposób. O czym więc, poza zapewnieniem sobie bezpiecznego powrotu ze spotkania warto pamiętać?
O jedzeniu. Bardzo dobrym zwyczajem jest, by pijąc napoje alkoholowe nie zapominać
o posiłku. Picie na pusty żołądek jest niewskazane, ponieważ wówczas alkohol wchłania się ekspresowo. Co za tym idzie, o wiele szybciej i mocniej odczujemy jego wpływ na nasz organizm. Nie znaczy to jednak, że możemy wypić więcej, gdyż ilość alkoholu, z którym musi poradzić sobie organizm, nie ulegnie zmniejszeniu. Nasz metabolizm będzie miał po prostu więcej czasu na poradzenie sobie z wypitymi procentami.
O napojach bez procentów. Alkohol odwadnia organizm i wypłukuje wiele substancji mineralnych, dlatego warto zadbać o ich uzupełnienie. Szklanka wody lub świeżego soku po każdej porcji napoju z procentami pomoże nam w utrzymaniu właściwego nawodnienia. To z kolei przekłada się na spokojniejszy poranek, bez bólu głowy, którego głównym sprawcą jest zaburzona gospodarka wodna organizmu.
O unikaniu dolewek. Jeśli sięgamy po alkohol w czasie świątecznego obiadu lub kolacji pamiętajmy o tym, by nie uzupełniać kieliszka napojem procentowym jeśli nie skończyliśmy wcześniejszej porcji. W ten sposób o wiele łatwiej kontrolować ile alkoholu wypiliśmy. Powstrzymując się od dolewek wiemy również kiedy należy wypić napój bezalkoholowy, co w konsekwencji pozwoli nam dotrwać w dobrej formie do końca przyjęcia.
Przede wszystkim jednak pamiętajmy o umiarze. W świątecznych spotkaniach najważniejsi są ludzie, wspólna rozmowa i niepowtarzalna atmosfera. Alkohol nie powinien być tu na pierwszy miejscu. Lepiej wspominać miłe dyskusje w gronie najbliższych i najlepszego w roku karpia niż ból głowy o poranku.