W tym tygodniu kalendarium akurat ułożyło się tak, że najbardziej istotne dane i wydarzenia komasują się w piątek. Chociaż sympozjum w Jackson Hole rozpoczęło się wczoraj, to najważniejsze wypowiedzi J. Yellen i M. Draghiego zaplanowane są dopiero na dzisiejsze popołudnie i wieczór. Jednocześnie też w trakcie sesji opublikowana zostanie jedna z najważniejszych miar kondycji niemieckiej gospodarki – indeks Ifo, a z USA podane zostaną wstępne dynamiki zamówień na dobra trwałe. Rynek przede wszystkim oczekuje na wypowiedzi wspomnianych szefów Fed i EBC, aczkolwiek może się okazać, że będą one tylko powtórzeniem znanych już tez. Ciekawsza powinna być J. Yellen, gdyż uwaga rynku ogniskuje się teraz przede wszystkim na polityce Fed. Jeśli uderzy w gołębie tony, akcentując niepewność i niską inflację, będzie to oznaczać kontynuację wzrostów eurodolara. Jeśli natomiast skupi się na poprawiających się danych z USA (np. mocne payrolle), eurodolar może spaść poniżej 1,17. Póki co w tym tygodniu zmienność była minimalna, a jedyny wyraźniejszy ruch towarzyszył publikacji bardzo mocnego indeksu PMI dla niemieckiej gospodarki.
To był też niezły tydzień dla złotego, ale oczywiście wszystko może się odwrócić, jeśli bardzo dobre nastroje inwestycyjne, jakie panują od wczoraj, zostaną po sympozjum w Jackson Hole zachwiane. W czwartek bardzo silnie rósł WIG20 i napływ zagranicznego kapitału widać było też w wycenie złotego. Para EUR/PLN spadła do poziomu poniżej 4,26, jednak wciąż jeszcze aktualny zakres wahań to 4,25-4,30. Z kolei na USD/PLN taki obowiązujący zakres to 3,60-3,65, a aktualny kurs to 3,6150. Szanse na zejście poniżej 3,60 pojawi się tylko wówczas, jeśli z Jackson Hole dobiegać będą głosy gołębie dla dolara.
W przyszłym tygodniu na rynek spłynie kilka ciekawych publikacji. We wtorek będą to indeksy cen domów S&P/Case-Shiller oraz zaufania konsumentów z USA, w środę będzie to rewizja amerykańskiego PKB za II kw. oraz raport ADP, a w czwartek szacunkowa inflacja HICP z Eurolandu oraz indeks Chicago PMI z USA. Skoro w środę publikowany będzie raport ADP to wiadomo już, że najważniejszym punktem tygodnia będzie piątkowy raport z amerykańskiego rynku pracy o miesięcznej zmianie zatrudnienia. Oprócz tego w tym dniu publikowane będą jeszcze tak ważne odczyty jak indeks ISM dla przemysłu oraz europejskie indeksy PMI dla przemysłu, w tym także wskaźnik dla Polski.
MM Prime TFI, Łukasz Rozbicki