Ruszyła 15. edycja ogólnopolskiego konkursu Artystyczna Podróż Hestii

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

15_edycja_konkursu_aphWsparcie młodych talentów, którym trudno zadebiutować w świecie sztuki, to główna idea ogólnopolskiego konkursu Artystyczna Podróż Hestii. Inicjatywa, która otwarta jest dla studentów ostatnich trzech lat wszystkich wydziałów i uczelni artystycznych w Polsce, odbywa się w tym roku pod honorowym patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowego Centrum Kultury. Jury konkursu, złożone z 11 ekspertów z całego świata, na prace młodych twórców czeka do 4 kwietnia 2016 roku.

Organizowany cyklicznie od roku 2002 konkurs Artystyczna Podróż Hestii cieszy się uznaniem i dużym zainteresowaniem środowiska artystycznego oraz biznesowego. Konkurs przeznaczony jest dla studentów ostatnich trzech lat wszystkich wydziałów i uczelni artystycznych w naszym kraju. Po raz piętnasty celem konkursu jest pokazanie najświeższej i najbardziej interesującej młodej sztuki.

Przedsięwzięcie pozwala zorientować się w najnowszych trendach, jakie panują na akademiach oraz zwraca uwagę na kierunki, w jakich podążają ich adepci. Dla młodych uczestników inicjatywa stanowi również wyjątkową okazję do konfrontacji z profesjonalną krytyką artystyczną i publicznością. Oceną nadsyłanych do konkursu prac zajmuje się bowiem jury złożone z artystów, kuratorów, profesorów akademickich i dziennikarzy. W tym roku w jego skład wchodzi 11 ekspertów z Polski, Hiszpanii i USA, co jubileuszowej edycji konkursu APH nadaje jeszcze większy prestiż i międzynarodowy charakter. Konkurs Artystyczna Podróż Hestii wyróżnia się również formą i sposobem nagradzania młodych talentów.

? Zwycięzca nagrody głównej otrzymuje możliwość odbycia podróży artystycznej do światowej stolicy sztuki nowoczesnej ? Nowego Jorku. Laureat nagrody specjalnej ma natomiast okazję spędzić inspirujący miesiąc w Hiszpanii i uczestniczyć w zajęciach na uczelni w Walencji. Program pobytu w obu miastach wypełnia praca twórcza, zwiedzanie galerii i muzeów oraz spotkania z artystami  ? tłumaczy Magdalena Kąkolewska, prezes Fundacji Artystyczna Podróż Hestii. ? Kulturowym odniesieniem dla naszych rezydencji artystycznych są podróże edukacyjne, w jakie przed wiekami wyprawiano młodych twórców ? by poznawać świat, życie oraz przede wszystkim sztukę ? dodaje.

Konkurs Artystyczna Podróż Hestii jest jednym z najdłużej realizowanych programów mecenatu artystycznego w Polsce, który jest kontynuowany konsekwentnie od 15 lat. W roku 2009 konkurs ?Artystyczna Podróż Hestii? wyróżniono nagrodą ?Sztuka cenniejsza niż złoto? – Fundacji Commitment to Europe arts & business oraz Narodowego Banku Polskiego. Mecenasem wydarzenia jest Sopockie Towarzystwo Ubezpieczeniowe ERGO Hestia, dla którego tegoroczna 15. edycja konkursu zbiega się z jubileuszem 25-lecia istnienia firmy na polskim rynku.

Przy okazji konkursu organizowane są też wydarzenia towarzyszące ? wykłady, spotkania oraz dyskusje z przedstawicielami świata sztuki i biznesu których celem jest wspieranie edukacji artystycznej i uwrażliwienie na korzyści płynące ze społecznego odbioru sztuki. Otwarty dla szerokiej publiczności wernisaż wystawy finałowej i rozdanie nagród odbędą się 30 maja 2016 r. w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie ? ważnym ośrodku sztuki współczesnej w kraju i za granicą.

Szczegółowe informacje o zasadach i harmonogramie konkursu na stronie: www.artystycznapodrozhestii.pl

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail